PAVA2240 is the host of the compact wall-mounted voice evacuation system. With built-in 240W digital amplifier, not only can it send out warning and alarm, but also support handhold microphone to make voice evacuation. It can manage emergency alarming, fire alarm announcement and background music playing for 2 zones. It is an ideal application for small shopping malls, office building and sports venues.
Items | Index | ||
Rated power output | 240W (Note: please connect high impedance speaker within this load) | ||
Rated voltage output | 100V | ||
Sensitivity | Microphone | 5mv(±1mv) | |
Line input | 1VRMS(±100mv) | ||
SNR | Microphone | ≥70dB | |
Line input | ≥80dB | ||
Frequency response | Microphone | 100Hz~10KHz(±3dB) | |
Line input | 80Hz~15KHz(±3dB) | ||
The ratio of source electromotive force | ≥12dB | ||
Total harmonic distortion | ≤0.5% | ||
Tone adjustment range | ±11±2 dB | ||
Rated power consumption | 350W | ||
AC-DC power supply switching time | No intermittent | ||
Main and standby amplifier switching time | No intermittent | ||
Battery life of 12AH (two batteries in series form 24V) | 2H (voice evacuation works normally) | ||
Battery specs | Size | ≤150×100×100mm (2 pcs) | |
Voltage | 12V; (use two in series to make 24V) | ||