PAVA4600 is an integrated voice evacuation system host. With built-in 600W digital amplifier, not only can it send out warning and alarm, but also support handhold microphone to make voice evacuation. It can manage emergency alarming, fire alarm announcement and background music playing for 4 zones. It is an ideal application for small shopping malls, office building and sports venues.
PAVA4600 Voice Alarm PA System Configuration
Items |
Parameters |
Rated output power |
600W (Note: Please use the constant speakers within the power range) |
Rated output voltage |
100V |
Sensitivity |
MIC |
5mv(±1mv) |
AUX IN |
1VRMS(±100mv) |
SNR |
MIC |
≥70dB |
AUX IN |
≥80dB |
Frequency response |
100Hz~10KHz(±3dB) |
80Hz~15KHz(±3dB) |
Ratio of source emf. |
≥12dB |
THD |
≤1% |
Tone adjustment range |
±11±2 dB |
Rated power consumption |
850W |
AC-DC power supply switching time |
No interruption |
12AH battery (two batteries in series into 24V) endurance |
2H (normal emergency voice broadcast) |
Battery |
Size |
(2 pcs) |
Voltage |
12V; (two in series into 24V) |
Working Voltage |
AC220V-230V/50Hz |
Package dimensions |
820×470×275mm |
Machine dimensions |
750×400×180mm |