8 zones speaker output(could be extended up to 1000 zones)
Built in 500W digital amplifier,integrated Dante technology
One button alarm, built in EVAC message & Chime
Support line detection of speakers (heavy load or short circuit or open circuit)
8 Zones speaker output with individual volume control
Support remote Mic zones or group paging
DC battery backup monitoring
Real time monitor with EMC microphone for emergency situation evacuation
8 dry contact trigger input/output, DC24V override output
Support 100V Speaker AB line outputs with impedance supervision
Support PC control and built-in timer
Comply with EN54-16 requirements
Model | PAVA8500 | PAVA8500E | |||
Rated output power | ≥500W(100V) | ||||
Input sensitivity | Emergency mic | 5mV 600Ω | —— | ||
Line | 1000mV 10kΩ | ||||
Harmonic distortion | Emergency mic | <1% 1kHz | —— | ||
Line | <1% 1kHz | ||||
Freq. response | Emergency mic | 80Hz-15kHz(±3dB) | —— | ||
Line | 50Hz-18kHz(±3dB) | ||||
Signal to noise ratio | Emergency mic | >75dB(A weighting) | —— | ||
Line | >80dB(A weighting) | ||||
Line output | Output voltage | 1000mV | —— | ||
Frequency range | 80Hz-15kHz(±3dB) | —— | |||
Harmonic distortion | <1% 1kHz | —— | |||
Emergency mode relay output | Short circuit, no voltage | ||||
Fire reset input | Short circuit, t≥0.5S, no voltage | ||||
8 channel dry contact output | Short circuit, no voltage | ||||
8 dry contact input | Short circuit mode | Short circuit input, no voltage | |||
Level mode | 3.3V~24V | ||||