PAVA8500E 8 Zones Integrated Voice Alarm PA System Extender Amplifier
Features
● Built-in 500W digital amplifier, integrated Dante technology
● 8 zones speaker oupput with individual management
● Auto detection for system failure, AC/DC, paging Mic, etc.
● Zones extendable by another extender amplifier
● Support remote control via computer
● Comply with EN54-16 requirements
  • Introduction
  • Specification
  • Connection
Model
PAVA8501
PAVA8500E
Rated output power
≥500W(100V)
Input sensitivity
Emergency mic
5mV 600Ω
——
Line
1000mV 10kΩ
Harmonic distortion
Emergency mic
<1% 1kHz
——
Line
<1% 1kHz
Freq. response
80Hz-15kHz(±3dB)
50Hz-18kHz(±3dB)
Signal to noise ratio
>75dB(A weighting)
>80dB(A weighting)
Line output
Output voltage
1000mV
Frequency range
80Hz-15kHz(±3dB)
Harmonic distortion
<1% 1kHz
System connection control contact output/input
System fault relay output
Short circuit, no voltage
Emergency mode relay output
Short circuit, no voltage
Fire reset input
Short circuit, t≥0.5S, no voltage
8 channel dry contact output
8 dry contact input
Short circuit mode
Short circuit input, no voltage
Level mode
3.3V~24V
Voice message
Data format
WAV
Storage form
SD card
Storage time
>10 years
Battery charging / discharging
Rated current
3.8A
Maximum amplified current
5A
Low voltage protection
20±1V
Working power
AC
AC 220-240V/50-60Hz
DC
DC 24V/30A
Package size (L*W*H)
550×510×215mm
Machine size (L*W*H)
483×420×132mm